Protetyka to dziedzina stomatologii zajmująca się przywróceniem funkcji utraconych/zniszczonych zębów, jak i również poprawą ich estetyki.
Ważne jest, aby jak najszybciej po zniszczeniu/utracie zęba, zgłosić się do dentysty w celu odtworzenia pierwotnych warunków zgryzowych. Każdy ząb sprawuje pewną funkcję w układzie ząb-ząb-kość-mięśnie. Zęby przednie służą do odgryzania, natomiast zęby boczne do miażdżenia i rozcierania pokarmu. Nawet utrata pojedynczego zęba powoduje szereg zmian w jamie ustnej – sąsiednie zęby pochylają się do luki, a ząb przeciwstawny zaczyna się „wydłużać” w poszukiwaniu podparcia. Braki zębów bocznych powodują, że zęby przednie są bardziej obciążane i próbują przejąć ich funkcje, przez co ulegają ścieraniu.
Uzupełnienia wykonywane w naszym gabinecie dentystycznym, możemy podzielić na:
Uzupełnienia stałe
(niewyjmowane z jamy ustnej ): licówka, inlay, onley, korona, most
LICÓWKA – to cienka nakładka estetyczna, którą można wykonać z materiału kompozytowego bądź z porcelany. Zakładana jest po wcześniejszym nieznacznym oszlifowaniu zęba lub bez szlifowania jego powierzchni. Licówki porcelanowe są bardziej estetyczne i trwałe niż te wykonane z kompozytu. Licówki stosuje się głównie u pacjentów, którzy chcą zmienić kształt zębów (np. zamknąć duże odstępy między zębami) lub poprawić wygląd zębów na stałe przebarwionych. Istotnym warunkiem do zastosowania licówek jest nieduże zniszczenie zębów własnych.
KORONA PROTETYCZNA – to w skrócie „czapeczka” ochraniająca znacznie zniszczony ząb lub jego korzeń odtwarzająca kształt widocznej w jamie ustnej części zęba. Wykonanie korony wymaga aby dentysta oszlifował zniszczony ząb, bądź osadził wkład koronowo-korzeniowy do korzenia zęba, na który zostanie osadzona korona protetyczna. Wkład koronowo-korzeniowy stosowany jest przy całkowicie zniszczonej koronie własnej. Trwałość koron protetycznych szacowana jest na ok.10 lat.
Korona protetyczna na ząb może być wykonana z kompozytu bądź porcelany napalonej na twardą podbudowę. Podbudowa może być wykonana z metalu (różne stopy metali zawierające nikiel,chrom, kobalt) bądź też z tlenku cyrkonu. Potocznie nazywane – korony ceramiczne na metalu oraz korony pełnoceramiczne na cyrkonie.
Podbudowa metalowa:
- zawiera różne stopy metali m.in. nikiel,chrom, kobalt,
- jest przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego.
Podbudowa z tlenku cyrkonu:
- korona wygląda estetycznie i naturalnie przez to, że podbudowa jest biała bądź indywidualnie dobarwiana , charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną
- do jego wytwarzania stosuje się technologie komputerowe, co powoduje, że wykonane uzupełnienie protetyczne jest bardzo precyzyjne
- według wszelkiego piśmiennictwa nie powoduje alergii, nowotworów
- nie wpływa na badanie rezonansem magnetycznym w obrębie twarzoczaszki
Pacjentom oczekującym na wykonanie korony stałej wykonane są korony tymczasowe.
MOST PROTETYCZNY – to połączenie kilku koron opierane na zębach własnych bądź na implantach w celu uzupełnienia braków zębowych.
ENDOKORONA, WKŁADY KORONOWE, NAKŁADY (Inlay, Onlay) – wklejane porcelanowe uzupełnienie, które zastępuje tradycyjne wypełnienie zachowawcze, czyli tzw. „plombę”. Umożliwiają odbudowę leczonych endodontycznie zębów przedtrzonowych lub trzonowych (4,5,6,7) z pozostawieniem maksymalnej ilości tkanek własnych zęba, bez ich szlifowania i niszczenia już i tak osłabionych struktur.
Uzupełnienia ruchome
(wyjmowane z jamy ustnej)
PROTEZA AKRYLOWA częściowa lub całkowita – opiera się na dziąsłach i przenosi obciążenie wyłącznie na kość, co nie jest korzystne. Akryl jest materiałem sztywnym oraz dość kruchym. Ta cecha sprawia,że protezy akrylowe często wymagają naprawek, które z kolei nie są niezbyt skomplikowane. Protezy całkowite można wzmocnić siatką metalową, która wtopiona jest w akryl, co zmniejsza ryzyko złamania. Resztkowe monomery akrylu mogą powodować alergie, uczulenia.
- proteza akrylowa całkowita – stosowana jest gdy pacjent utraci wszystkie zęby w łuku dolnym lub górnym, bezzębie, utrzymuje się na zasadzie „przyssania”. Wymaga dużego zaangażowania ze strony pacjenta- przyzwyczajenia do zasad funkcjonowania i użytkowania.
- proteza akrylowa częściowa – przy obecności zębów własnych pacjenta w łuku, zawiera metalowe „haczyki” utrzymujące ją na prawidłowym miejscu
PROTEZA SZKIELETOWA – proteza częściowa uzupełniająca braki zębowe z metalową podbudową tzw.szkieletem, na którym osadzone są akrylowe zęby. Wykorzystuje do podparcia zęby własne pacjenta, na których opierają się solidne dość mocne metalowe klamry. Metalowe klamry mogą uszkadzać zęby własne podczas zdejmowania i zakładania protezy.
PROTEZA ELASTYCZNA – jest to rodzaj protezy częściowej. W gabinecie Madox stosujemy najnowszy materiał elastyczny- FJP, acetal – w miejsce starszej technologii – nylonu. Jest on sprężysty, odporny na zniszczenie, a przezroczysty kolor zapewnia wysoką estetykę. Wszystko to sprawia, że FJP jest materiałem bardzo uniwersalnym.
Uzupełnienia kombinowane
Protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą elementów precyzyjnych