Od najmłodszych lat warto zwracać uwagę na higienęjamy ustnej i odpowiednio o nią dbać. Dzieci nie są tego świadome, dlatego odpowiedzialność w tym przypadku spada na ich opiekunów.Wczesne wizyty w gabinecie dentystycznym sprawiają, że dzieci szybciej oswajają się z takimi miejscami.Pierwsza wizyta jest bardzo ważna dla dziecka i decyduje o jego nastawieniu do kolejnej, więc atmosfera w jakiej odbędzie się jest kluczowa.

Zabiegi stomatologiczne dla najmłodszych pacjentów są odpowiednio dopasowane do specyfiki ich zębów, ta dziedzina stomatologii to pedodoncja. Jeśli odpowiednio zadbamy o zęby w dzieciństwie, będą one w przyszłości odporniejsze, zdrowsze i posłużą przez długie lata.
Zachęcamy Państwa do jak najwcześniejszego zabierania swoich dzieci na wizyty kontrolne,gdyż profilaktyka to najlepszy sposób , aby uchronićnasze dziecko przed trudniejszymi i mniej przyjemnymi zabiegami.
Poniżej znajdują się praktyczne wskazówki dla opiekunów, które pomogą odpowiednio przygotować dziecko na pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym i zmniejszyć strach przed nią.

Rady dla rodziców:

  • Rozmowa z dzieckiem – przed wizytą u dentysty należy koniecznie wyjaśnić mu przebieg wizyty.Dziecko odczuwa lęk przed nieznanym , więc można powiedzieć mu, że idzie na spotkanie z nowym znajomym-dentystą, który np.sprawdzi, czy jego ząbki są zdrowe.
  • Zabawa w dentystę – jednym ze sposobówograniczenia obaw jest wspólna zabawa w dentytę lub czytanie ksążeczek związanych z wizytą w gabinecie.
  • Wizyta adaptacyjna – kontakt dziecka z dentystąnajlepiej rozpocząćod wizyty kontrolnej,która pozwoli maluchowi zapoznać się z nowym miejscem.Stomatolodzy zalecają, aby miała ona miejsce nie póżniej niż do 3 roku życia.
  • Nagroda – Zakończeniem wizyty powinna być nagroda,stanowi ona motywację do następnych wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Zabiegi u najmłodszych

  • lakowanie zęba mlecznego lub stałego
  • białe lub kolorowe wypełnienie zęba mlecznego
  • usunięcie zęba mlecznego

Lakowanie zębów mlecznych można przeprowadzać u dzieci w wieku od 2 do 3 lat.Jest to bezbolesny zabieg, dlatego może stanowić dobry pretekst do wizty adaptacyjnej.Zęby mleczne są podatne na próchnicę i dlatego po takim zabiegu ząb będzie miałpewnego rodzaju powłokę ochronną.

Lakowanie zębów stałych, zależy od pokazania się pierwszego zęba trzonowego, czyli szóstki, przeważnie dziejesię to od 6 do 8 roku życia.Wraz z kolenymi fazami rozwoju uzębienia kontynuuje się lakowanie.Taki zabieg wykonuje się na zębach trzonowych i przedtrzonowych.
Lakowanie polega na założeniu preparatu na powierzchnię żującą zęba tak ,abypokrył bruzdy.Wykonuje się je wyłącznie na zębach zdrowych.Lekarz przed nałożeniem laku oczyszcza go odpowiednią szczoteczką,płucze wodą i osusza.Na tak przygotowany ząb nanosi się cienką warstwę preparatu, który ułatwia umocowanie laku.Po spłukaniu substancji i osuszeniu powierzchni zębazakłada się lak szczelinowy.W celu utrwalenia preparatu naświetla się go specjalną lampą. Jest to bezbolesny zabieg ,który trwa kilka minut.Trzeba pamiętać o kontrolnych wizytach, gdyż lak może się scierać- wówczas konieczne jest dołożenie materiału uszczelniającego.

WYPEŁNIANIE UBYTKÓW

Stosowane przez dentystów kolorowe plomby są ciekawą alternatywą dla małych pacjentów, a ponadto stopniowo uwalniają fluor, co zabezpiecza ząb przed nawrotem próchnicy.

FLUORYZACJA

Dodatkowym zabiegiem zabezpieczającym zęby przed próchnicą, który powinno się wykonać u dzieci – zwłaszcza przed 14 rokiem życia jest fluoryzacja. Ma ona duże znaczenie w początkowej fazie rozwoju zębów, ponieważ zabezpiecza je przed powstawaniem próchnicy i zapobiega niszczącym dzałaniom kwasów. Lakier fluorowy zwiększa odporność zębów i dziąseł ,przez co nie są one aż tak wrażliwe.

USUWANIE ZĘBA MLECZNEGO

Zabieg usuwania zęba mlecznego przeprowadzany jest pod znieczuleniem, aby nie wywierał na dziecku nieprzyjemnych wspomnień.Jednak przedwczesne usuwanie zębówmlecznych może niekorzystnie wpłynąć na rozwój zębów stałych i powodoać przesuwanie się innych zębów w kierunku powstałych luk. W takim przypadku zaleca się wykonanie utrzymywacza przestrzeni.

Warto pamiętać ,że w okresie wymiany zębów, dzieci powinny zgłaszać sięna wizyty kontrolne co 3 – 4 miesiące, wówczas będziemy mieć pewność, że ich rozwój przebiega prawidłowo.